Деклариране Stripe при онлайн магазин в НАП

Как да въведем платежната система на Stripe при деклариране на онлайн магазин в НАП – инструкции за ползване

В тази статия от счетоводна къща „АВС Консулт“ ООД ще говорим за деклариране на Stripe и спецификите при описването и в системата на НАП, когато декларираме онлайн магазин.

Преди това ще направим кратко уточнение.

Stripe е компания, която работи в повече от 45 страни по света и дава възможност, както на физически лица, така и на фирми да приемат онлайн плащания на техния уебсайт /виртуален ПОС терминал/. Stripe работи само на сайтове с HTTPS протокол. Свържете сертификата и конфигурирайте пренасочване от HTTP към HTTPS.

 

Ето и указанията при деклариране на Stripe в системата на НАП:

Трябва да спазите следните стъпки:

  1. Идентификатор в системата на ДПУ (поле 7.2.2.3)
  • Влезте в своя контролен панел на Stripe (https://dashboard.stripe.com/dashboard)
  • Кликнете на иконата с човечето в горния десен ъгъл.
  • От нея изберете Profile и слезте надолу до дъното на страницата Settings/U
  • Там имате секция Accounts, която представлява списък с фирмени профили в Stripe, към които имате достъп (най-вероятно ще има само един профил в този списък). Таблицата има три колони, последната колона е ID и в нея има стринг във вида acct_xYz123abc. Това acct_xYz123abc е уникалният идентификатор на търговеца в системата на доставчика на платежни услуги.
  1. Номер на виртуален POS (поле 7.2.2.2)

Номерацията на терминала зависи изцяло от вас. Ето пример от опитен собственик на онлайн магазин: уникален номер, последван от абревиатура, така че да разпознавате много лесно кой POS кой е. Например:

  • 01-STR (Stripe)
  • 02-PAYP (PayPal)
  • 03-MYP (MyPOS)
  • 04-WSE (TransferWise)

Горното би работило най-добре, ако всеки от тези ДПУ се използва за инкасиране на плащания в само една валута. Но ако са няколко, логиката диктува POS терминалите да бъдат различни. Тоест, може да се именуват, например:

  • 01-STR-EUR
  • 02-STR-USD
  • 03-STR-BGN

Във всеки случай, това са само примери, решението остава ваше – няма изисквания за номерирането/именуването на терминалите.

  1. Други данни

Ако се чудите какво точно да впишете в поле 7.2.2.1, то това са данните на Stripe:

  • Наименование на чуждестранно лице: Stripe Payments Europe, Limited
  • Номер от търговски и/или данъчен регистър на чуждестранното лице: IE513174, IE3206488LH – (първото е номерът на компанията в местния търговски регистър, второто е техният EU VAT номер)
  • Държава на установяване: Ирландия
  • Електронен адрес за кореспонденция: support@stripe.com

 

За подробности прочетете много внимателно Наредба Н-18.

Или попитайте АВС Консулт за деклариране на Stripe!

Наредбата регламентира реда за използване на фискални устройства и софтуери за управление на продажбите (СУПТО).

Ако използвате т.нар.алтернативен режим, то трябва внимателно да обмислите, включително и чисто технически, подаването на ОДИТОРСКИ файл и информация заместваща информацията в касовия бон.

Промените от 2018/2019-та година внасят сериозни изменения в изискванията към всички фирми, които приемат плащания в брой. Обърнете специално внимание на чл. 3, ал. 17 и цялата глава 7Г (от чл. 52м нататък) на Наредбата, като особено наблегнете на чл. 52о.

Чл. 52о. (Нов – ДВ, бр. 8 от 2020 г.) (1) Лицето по чл. 3, ал. 17 е длъжно да регистрира и отчита продажбата на стоки или услуги при неприсъствено плащане с кредитна или дебитна карта чрез издаване на документ за регистриране на продажбата, който трябва да бъде четим и да съдържа най-малко следните реквизити:

  1. наименование, номер и дата на документа; номерът на документа трябва да е 10-разряден, да нараства възходящо със стъпка 1 за всяка продажба и да съдържа само арабски цифри; номерът трябва да е уникален за цялата дейност на електронния магазин и търговеца;
  2. данни за лицето по чл. 3, ал. 17; за юридическите лица и едноличните търговци – наименование, ЕИК, седалище и адрес на управление, електронен адрес или телефон; за физическите лица – имена, адрес, на който се упражнява дейността, електронен адрес или телефон;
  3. уникален номер на клиентската поръчка;
  4. референтен номер на финансовата трансакция;
  5. наименование на стоката/услугата, код на данъчна група, количество и стойност по видове закупени стоки/услуги, единична цена, обща сума за плащане и начин/и на плащане;
  6. (изм. – ДВ, бр. 68 от 2020 г., в сила от 31.07.2020 г.) двумерен баркод (QR код) съгласно приложение № 18а, съдържащ информация за продажбата – уникален номер на електронния магазин, получен от НАП при подаване на информация по чл. 52р съгласно приложение № 33, дата и час на продажбата в софтуера на електронния магазин, референтен номер на финансовата трансакция, сума на продажбата и уникален номер на клиентската поръчка в електронния магазин.

(2) Когато за продажбата е издадена фактура, съдържаща информацията по ал. 1, т. 5, се допуска в документа да се посочи номер и дата на фактурата вместо информацията по ал. 1, т. 5.

(3) Когато за продажбата е издадена фактура, се допуска да не се издава документ по ал. 1, ако във фактурата се съдържат данните по ал. 1, т. 3 – 6.

(4) Лицето по чл. 3, ал. 17 трябва да осигури еднозначна идентификация на всяка продажба от всеки електронен магазин.

(5) Лицето по чл. 3, ал. 17 е длъжно да предостави по електронен път на клиента така издадения документ при извършване на плащането с дебитна или кредитна карта/авторизацията на нареждането за плащане от виртуалния ПОС.

(6) Лицето по чл. 3, ал. 17 е длъжно да регистрира всяка продажба на стока или услуга съгласно чл. 27.

Обобщено този член може да се тълкува така: че софтуерът трябва да отразява всички поръчки (пълнота) и да не губи информация (интегритет).

По отношение на XML-а:

  1. Отчитате осъществените поръчки за съответния период (доставени, платени).
  2. Отчитате анулираните поръчки за съответния период и за предишни отчетни периоди, ако са били анулирани в съответния период.

Тоест, имате примерно три поръчки:

  • Доставена януари; върната февруари
  • Доставена февруари; върната февруари
  • Доставена февруари

В отчета за януари ще опишете индивидуално поръчка 001. В отчета за февруари ще опишете индивидуално поръчки 002. и 003., а в общото поле за анулирани поръчки ще запишете стойностите на поръчки 001. и 002.

Изпратени, но недоставени поръчки (т.е. такива, за които не е имало плащане) можете да не отчитате.

Също така, имайте предвид, че за „ДПУ“ (доставчик на платени услуги) се слага мейл или легалния номер (C187865) на Stripe. А за виртуалния пос се попълва ID на акаунта.

За още казуси и полезни статии следете блога на счетоводна къща „АВС Консулт“!

Заявете безплатна консултация ТУК!

Обадете ни се, в работно време:
+359 877 51 59 91

+359 76 67 21 67
viber +

Пишете на office@abc-consult.eu.

Или, направо елате ТУК:

гр. Перник, кв. „Изток”, ул. „Благой Гебрев”, блок 16, ап. 4, звънец 4

„АВС Консулт“ ООД

Харесайте ни на:
error
fb-share-icon

Вашият коментар